Общи факти Манчестър (464 хил. ж., 2008 г.) е разположен в южната част на Северозападна Англия. Той образува една от най-големите градски агломерации във Великобритания. Историята на града започва през 79 г. от н.е., когато римските легиони на Агрикол основават Манциум на река Мърси. Градът се разраства и икономически просперира едва след установяването в него на фламандски тъкачи през 1375 г. Манчестър по същество е рожба на индустриалната революция в Англия, когато става регионална столица на ланкаширската текстилна промишленост. Името на най-големия фабричен град в света и световна столица на текстила става нарицателно.
На главната улица „Кингстрийт” е най-голямата църква в града – англиканската катедрала, изградена от червен пясъчник със стометрова кула. Наблизо е вече затворената „Ройъл Икочейндж”, някогашната кралска борса, определяла цените на памука от Бомбай до Алабама. Главните улици на Манчестър излизат радиално от местното „сити”. Градът напълно се е слял с някога самостоятелните Стокпорт, Солфорд и Олдъм. Те, както и близкият Болтън, са преди всичко „спални” за работещите в ситито и промишлените квартали на Манчестър.
Забележителности:- Манчестърската катедрала (най-старата градска постройка и най-голямата катедрала в страната - 13 в.);
- "Сейнт Мерис дъ Хидън Гем" - най-старата католическа църква в Англия след Реформацията;
- "Касълфилд" - първият градски комплекс в Англия;
- "Би ъв дъ Банг" - най-високата самостоятелно издигаща се скулптура в страната (80 м);
- Имперският военен музей на Севера;
- Манчестърската художествена галерия;
- Художествената галерия "Лоури";
Още информация: (натисни, за да разгърнеш) - Манчестър бе кандидат за домакинство на Олимпиада 2000. В източната част на града бе построен олимпийски стадион с 80 хиляди места. Интересен факт е, че това е първият новопостроен стадион във футболна Великобритания от 1928 г. насам.
- В манчестърска клиника е родено първото бебе в епруветка.
снимка 1: Мостът Лоури - повдигнат, за да мине корабът; снимка 2: Манчестърската катедрала; снимка 3: Централната градска библиотека; снимка 5: Кейовете Селфорд;Забележка (натисни, за да разгърнеш)