Автор Тема: Атина  (Прочетена 5250 пъти)

Неактивен Обиколи Света

• Глобален модератор
  • Почетен пътешественик
  • Публикации: 881
  • Положителен рейтинг: 19
    • Профил
Атина
« -: Юли 21, 2010, 22:47:06 »
Общи факти

Атина (746 хил. ж., 2001 г.) е един от най-древните градове в Европа, столица на Гърция, разположен в централната равнина на Атика между четири планини. Градската агломерация на Атина има население от над 3 млн. души. Наследството на Древна Гърция може да бъде видяно на много места в столицата - редица са запазените антични паметници, като най-известният от тях е Партенонът. Тук обаче има и не малко съхранени римски и византийски паметници, а така също и няколко от времето на Османската империя.
     Атина е на повече от 3400 години и носи името на богинята на мъдростта - Атина Палада. Тук се заражда първото демократично управление. Наричат града "люлка на западната цивилизация", защото в него се раждат и работят такива философи като Сократ, Платон и Аристотел. В Атина има повече театрални сцени от останалите градове по света - цели 148. През 1896 г. в Атина се провеждат първите съвременни Олимпийски игри, а 108 години по-късно, през 2004 г., градът отново става домакин на Лятна олимпиада.

Забележителности:
  • Ключовият културен паметник на ранната Западна цивилизация - Партенонът, който се извисява над града от върха на Акропола (до него се стига по тесните криволичещи улички на Плаката);
  • Централният площад Синтагма;
  • Националният археологически музей, който притежава най-голямата антична колекция в света;
  • Римският форум и Кулата на ветровете;
  • Пазарният квартал Монастираки, където влиянието на Изтока е видимо (тук се намират някои от най-добрите битпазари в Европа);
  • Улица Ерму с шикозни магазини;
  • Пътуване с метрото от Омония до Пирея, най-голямото пристанище в Европа (тук се предлага местния специалитет "сувлаки");
  • Районът Псири, съседен на площад Омония - някога западнал район, а днес център на нощния живот (тук се намират известните "ребетадико" - отворени до сутринта ресторанти, в които се изпълнява експериментална и ъндърграунд музика);
  • Разходка из района Каминия, гледката към града от хълма Ликавитос;
  • Нос Сунион и издигащия се там храм на Посейдон (на 70 км от центъра на града);
  • Ежегодният летен музикален и театрален фестивал в античния театър "Херод Атик" край склоновете на Акропола;

Натисни за цял размер. Натисни за цял размер. Натисни за цял размер. Натисни за цял размер. Натисни за цял размер.
снимка 1: Изглед към Атина; снимка 2: Един от централните площади в града; снимка 3: Партенонът, извисяващ се над града от върха на Акропола; снимка 4: Църквата "Капникареа"; снимка 5: Пристанището на Пирея;

Забележка (натисни, за да разгърнеш)
« Последна редакция: Януари 03, 2011, 22:34:06 от Администратор »

Снимки от Атина

Резервирайте хотел в Атина чрез платформата на Booking.com

Неактивен Kemileva

• Пътешественик-изследовател
  • Публикации: 16
  • Положителен рейтинг: 7
    • Профил
Re: Атина
« Отговор #1 -: Януари 30, 2015, 21:11:53 »
Да ви призная честно, Гърция ми е слабост, и най-вече Атина. Досега съм посетила столицата три пъти, защото имам много близка приятелка там, която всяка година ме кани на гости. И благодарение на нея се запознах доста отблизо с живота в Гърция.
В Атина има за всеки по нещо. Ако искате забележителности, има ги в изобилие. На Акропола бях и трите пъти и ако ме питат дали искам още, ще кажа, че пак бих отишла. Обичам историята, а там всеки камък е история. Олимпийският стадион също го препоръчвам - от няколко години е отворен за туристи и си струва да се види. На плаж ходих на Каламаки - чисто, спокойно море, притесняваха ме само десетките филипинки, предлагащи масажи, но от тях не можеш да избягаш. Да, наистина в Атина са събрани хора от цял свят, приятни и не много приятни, но аз я харесвам заради хубавата храна, историята на почти всеки ъгъл, топлото време ( на плаж съм ходила дори в средата на октомври, дори тогава водата беше изключително топла), слънцето и въздуха.
На площада Омония може да видиш всичко - от добре облечени мъже и жени, до просяци, наркомани и цигани. Таверните са отворени всяка вечер, ресторантите предлагат от вкусни по-вкусни мезета, а ако сте любители на сладкото, горещо препоръчвам сладкарници " Константиниди".
Повечето къщи и блокове са с огромни тераси, от които вечер се носи аромат на жасмин. Транспортът е добре организиран, използвах, както влаковете, автобусите, така и трамваите. Пристанището "Флисвос Марина"  с луксозните яхти го обикалях с часове, с чаша фрапе в ръка или уникален сладолед, закупени от многото заведения и капанчета наблизо.
Атина е един забързан, многолик град, в който има какво да се види. Дори и да ви разочарова донякъде мръсотията, не забравяйте, че и тя си има и добри, и лоши страни. И все пак я препоръчвам на всички, които все още не са я посетили.   ;)

Untitled Document