Общи факти Заоблените хълмове, които се спускат към долината на Баня Лука (245 000 ж. – 2007 г., но през лятото близо 300 000, защото много бивши жители посещават имотите си) представляват пъстра черга от гори и поля, стигащи до самото сърце на града. Известен още от римско време с красивата си природа, градът и днес е пълен с обточени с дървета булеварди, градини и паркове, следващи двете крайбрежия на бързата р. Върбас.
Всъщност римляните са първите, които построяват укрепления на това място край стръмния бряг, където днес се намира обраслата с върби смълчана средновековна крепост, заемаща и близката поляна. Това красиво място е предпочитано за концерти на открито и летни пикници – неочакван оазис сред натоварения столичен град (официално от 2003 г.) на Република Сръбска – автономната област, обособена в Босна и Херцеговина след етническото прочистване през 1992-95 г.
Забележителности:- Бански Двор (Замъка на бана – феодална титла, използвана и през XX в. в Югославското кралство) – в бившата резиденция с размери на дворец е седалището на Народното събрание, освен това има и концертна зала, ресторант и картинна галерия;
- Златните кубета и класицистично величие на православната църква „Христос Спасител”;
- Музея на Република Сръбска (бивш музей на Босненска Крайна – старото име на областта);
- Възможностите за водни спортове на р. Върбас, където през 2005 г. се състоя европейското първенство по рафтинг;
- Хълма и водопада Баня на р. Върбас, недалеч от Крупа, в края на града;
Още информация: (натисни, за да разгърнеш) Порутените старинни магазини и къщи и лабиринтът от калдъръмени улички, характерни за центъра на града от времето на Османската и Австро-Унгарската империя, се срутват по време на земетресението през 1969 г. Оцеляват единствено прекрасните джамии oт XV-XVI в., за да бъдат след това съборени до основи (всичките 16!) през 90-те години на XX в. от сръбските крайни националисти. Сред тях е и националният архитектурен паметник Ферхадия джамия. Останалите вече се възстановяват, но опитите през 2001 г. и 2006 г. да започне строителството на Ферхадия се натъква на политически страсти, които показват, че напредъкът в междуетническите отношения тук е твърде бавен.
Въпреки това новият статут на Баня Лука като столичен град възвръща част от славата на града от времето на златния век след Първата световна война. На нов живот се радват и някои от големите сгради от онази епоха, както и кафенетата и ресторантите по улиците „Веселин Маслеша” и „Госпоска”.
В градчето Хамтрамк, на 8 км от центъра на Детройт (щата Мичиган), живеят много бежанци от Баня Лука.
От април до септември, когато парковете и речните брегове стават предпочитано място заради поредицата от музикални и театрални фестивали.
снимка 1: Централен площад в Баня Лука; снимка 2: Православната църква „Христос Спасител”; снимка 3: Бански двор; снимка 4: Крепостта Кастел; снимка 5: р.Върбас;