Общи факти Град Плевен (120 хил. души) е разположен в централната част на Мизия, равноотдалечен от река Дунав и Стара планина. Най-близкото до града пристанище на река Дунав е Сомовит, отстоящо на 30 км. от Плевен.
Плевен е запазил културно-историческото си наследство и затова е известен като град на музеите. Най-ранните следи от живота и дейността на човека по тези земи се отнасят към края на 5 хилядолетие пр.н.е. Многобройни археологически находки са свидетелство за високата материална и духовна култура на траките, обитавали хилядолетия този край. Сред тях е най-голямото златно съкровище, открито по българските земи — Вълчитрънското, състоящо се от 13 съда с култово предназначение с общо тегло 12,5 кг.
В хода на Руско-турската освободителна война Плевен придобива стратегическо значение и фокусира вниманието на световната общественост в продължение на 5 месеца. Около града се концентрират огромни войскови сили на двете империи. Тук се решава и изходът на войната. На 10 декември 1877 г. руската армия успява да разгроми и плени армията на Осман паша. До 2002 г. денят се отбелязваше като Празник на Плевен, а сега - като Ден на признателността.
Забележителности:- Мавзолеят-параклис "Св. Георги Победоносец";
- Панорама "Плевенска епопея - 1877 г.";
- Регионалният исторически музей;
- Близо 200 са паметниците, които напомнят на поколенията за най–кървавите битки, които са се водили по тези места;
- Основите на римската крепост "Сторгозия", изградена в късната античност - IV-VI в., на площ от 31 дка. Запазени и реставрирани са: укрепителната система, раннохристиянска базилика, хореум. Базиликата с размери 45 на 22 м. е трикорабна, триабсидна, с колонада от южната страна;
- Паркът Кайлъка;
снимка 1: Изглед от Плевен; снимка 2: Центърът на града; снимка 3: Плевенската епопея; снимка 4: Руини в парка "Сторгозия"; снимка 5: Природен парк "Кайлъка";Забележка (натисни, за да разгърнеш)