Общи факти
Днес Суджоу (6 073 000 ж., 2002 г.) е най-известен с традиционните си къщи край водни басейни и красивите си паркове. По време на царство У обаче градът е бил столица в продължение на повече от осем столетия и център на коприненото производство. Често го наричат „Венеция на Изтока”.
Прекрасните паркове на града са включени през 1997 г. в списъка на ЮНЕСКО с паметници на световното културно наследство. Сред най-красивите е Градината на низшия чиновник (Джоу Джън Юан), Градината на майстора на мрежи (Уан Ши Юан), Планинската вила с поразителна красота (Хуансю Шанджуан), която е една от най-забележителните градини със скали и водни басейни, както и Павилионът на надигащата се вълна (Цанлантин). Из града са пръснати и по-малки градини и те обикновено са по-спокойни места за почивка. Сред най-красивите от тях са Уфън Сиангуан и Йи Юан.
Сред традиционните постройки в града са пагодите Бейси, Северната и Юнян, храма на Студената планина, вратата Пан и моста Баодай.
Суджоу е известен и със своето изкуство и занаяти. Направлението Кунцю в китайската опера се е зародило именно тук, а т. нар. Суджоу Пинтан е местно изкуство за разказване на приказки, придружено от пеене. В района е развито производството на коприна, бродериите и гравирането на нефрит.
Забележителности:
Класическите паркове;
Булевард „Пин Дзиан” – павиран с изсечени на ръка каменни плочи на повече от 1000 години;
Музеят на коприната;
Природният резерват Хуанцаню – най-привлекателното място край града, с гори, пещери, извори, басейни и храмове;
Красивата местност Улю – тук можете да опитате от прочутата минерална вода;
Източният булевард „Байта” – улицата е запазена без ново строителство с много магазини от времето на династия Мин.
Интересно: Тук е роден световноизвестният архитект И. М. Пей.