Общи факти (http://obikolisveta.net/World_Photos/Luxembourg/Luxembourg/Luxembourg_map.png)
Град Люксембург (89 хил. ж., 2009 г.) е разположен в южната част на страната, при водослива на р. Алзет и р. Петрюс. Той е столица на богатото, но малко Велико херцогство Люксембург, единственото оцеляло от бурното минало на Нидерландските държави, което някак си е успявало да избегне завладяването от страна на съседите - Белгия, Франция и Германия.
Една от главните забележителности на града е замъкът, основан от франките през ранното Средновековие, около който селището се разраства.
Забележителности:
- Катедралата „Нотр Дам”, красив образец на късната готическа архитектура от началото на XVII век;
- Впечатляващата улична фасада на двореца на Великото херцогство (само за официални гости!);
- Големия извит мост „Адолф” над долината на р. Петрюс, който е неофициален символ на града - по-добре се вижда от парка долу;
- Модерната съдебна палата на Европейския съд;
- Великолепната панорамна гледка от булевард Рузвелт в края на стария град;
- Гробът на легендарния генерал от Втората световна война Джордж Патън в американското военно гробище край града;
Още информация: (натисни, за да разгърнеш)
Още в римско време градът е важно стратегическо място, а през XVI в. става едно от най-силните укрепени места в Европа. През XVIII в. засилват още повече укрепленията и Люксембург се смята за непревзимаем, като става известен с прозвището „Гибралтар на Севера”. Днес могат да се разгледат старите квартали на града и укрепленията, които са обявени от ЮНЕСКО за паметник на световното културно наследство.
Сегашният град изглежда объркан, защото е разположен на скалисто възвишение, разпрострял се върху няколко оголени места и ридове, както и по стръмните долини на двете си реки. Впоследствие той се е превърнал в град на мостове, виадукти и великолепни гледки. Не е гъстонаселен и има множество паркове и зелени площи - дори и обработваеми земи вътре в границите на града.
Основните търговски зони са в новата част на града, около гарата. В Стария град по долината на р. Петрюс има доста красиви стари сгради и истинска историческа атмосфера. В последните години репутацията на града - трезво място, където след 18 ч. не се случва нищо особено - е застрашена от бързо увеличаващия се брой на баровете, клубовете и ресторантите.
Провеждащият се два пъти седмично пазар за храни е разположен на площад Гийом (всяка сряда и събота), а битпазарът на Плас д'Арм може да се посети всяка втора и четвърта събота.
Люксембургската комунистическа революция през 1918 г. трае... само няколко часа.
От края на август до средата на септември на обширния площад Гласис се провежда Шюберфоер - продължение на някогашния пътуващ народен панаир, основан през XIV век. На Великден тук се провеждат традиционните религиозни празненства.

снимка 1 и 2: Изгледи от гр. Люксембург; снимка 3: Площад на конституцията; снимка 4: Американското гробище; снимка 5: Държавната спестовна каса;
Забележка (натисни, за да разгърнеш)
- За текстовата част са използвани следните източници на информация: WikiTravel (http://wikitravel.org/en/Luxembourg_(city)), Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Luxembourg_(city));
- Източник за снимките е Panoramio (http://www.panoramio.com/), посетете линковете, за да видите авторите им: снимка 1 (http://www.panoramio.com/photo/34127830), снимка 2 (http://www.panoramio.com/photo/2460268), снимка 3 (http://www.panoramio.com/photo/36904935), снимка 4 (http://www.panoramio.com/photo/3640947), снимка 5 (http://www.panoramio.com/photo/479284);