Твоят форум за пътешествия!
Добре дошъл/дошла,
Гост
. Моля,
въведи своето потребителско име
или
се регистрирай
.
Изгубил си
активационния е-мейл
?
1 Час
1 Ден
1 Седмица
1 Месец
Завинаги
Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Този град
Този регион/държава
Целият форум
Новини:
ЛЮБОПИТНО
Начало
Помощ
Търси
Календар
Вход
Регистрация
ObikoliSveta.Net - форум за пътешествия по целия свят!
»
Отзиви за градове и курорти
»
Западна Европа
»
Австрия
»
Виена
« назад
напред »
Формат за разпечатване
Страници: [
1
]
Надолу
Автор
Тема: Виена (Прочетена 11308 пъти)
Обиколи Света
Глобален модератор
Почетен пътешественик
Публикации: 881
Положителен рейтинг: 19
Виена
«
-:
Юли 04, 2010, 17:03:32 »
Общи факти
Виена (1.713 млн. ж., 2010 г.) е столицата на Австрия, разположена в източната част на страната, в близост до границите със Словакия, Чехия и Унгария. Градът се простира от двете страни на р. Дунав. Виена е седалице на много големи международни организации, сред които ООН и ОПЕК. Тъй като преди е била резиденция на хабсбургския императорски двор и столица на множеството техни империи, Виена изглежда внушително, изпълнена с богато културно-историческо наследство и архитектура. Това е причината през 2001 г. ЮНЕСКО да включи центъра на града в списъка на Световното културно наследство. Виена има дълбоки традиции в класическата музика, театъра, операта и изящните изкуства. В края на XIX в. тук се състоят премиерите на оперите на Моцарт - „Сватбата на Фигаро” и „Вълшебната флейта”. В днешно време градът има и впечатляващи музеи и дворци. През 2009 г. и 2010 г. Виена е класирана на първо място в класацията за най-добрите градове за живеене в света.
Първите трайни поселения в района на Виена са създадени от келтите през 500 г.пр.Хр., а през 15 г.пр.Хр. римляните укрепват едно от пограничните селища, което наричат Виндобона. Целта му е била да пази империята от германските племена на север. През Средновековието Виена става седалище на династията Бабенберг, а от 1440 г. и на династията на Хабсбургите. При тях Виена достига най-голямото си величие, бидейки дълголетна столица на Свещената Римска империя. Градът се превръща в културен център на наука и изкуство, музика и гастрономия. Нашествието на османските турци в Европа е спряно два пъти при Виена през 1529 г. и през 1683 г. Тежки времена за града настъпват през 1679 г., когато чумата покосява една трета от неговото население. През 1804 г., по време на Наполеоновите войни, Виена става столица на Австрийската империя и продължава да играе важна роля в европейската и световна политика. В края на XIX в. градът става столица на Австро-унгарската империя.
Забележителности:
Дворците Шьонбрун (забележителен бароков ансамбъл, пример за съчетание с изкуството. Дворецът и градините отразяват вкуса, интересите и аспирациите на Хабсбургите), Белведере (
вж. информацията по-долу
) и Хофбург (зимната резиденция на австрийското императорско семейство);
Катедралата "Св. Стефан", разположена в сърцето на града, впечатлява със своите размери и изящен римски и готически стил. Със своя многоцветен покрив с герба на Австрия, тя е една от най-запомнящите се забележителности на Виена;
Паметникът на Мария-Терезия;
Колоната на чумата;
Увеселителният парк "Пратер" (
вж. информацията по-долу
) - тук се намира прочутото Виенско колело;
Албертина - един от най-известните музеи във Виена, който помещава една от най-големите и важни печатници в света, заедно с ок. 65 000 рисунки и ок. 1 млн. илюстрации. Тук могат да бъдат видяни и важни колекции от картини на импресионистите;
Къщите на Бетовен и Моцарт;
Музеите близнаци, разположени един срещу друг - това са Музеят на историята на изкуствата (разполага с една от най-богатите колекции на скулптура и живопис в Европа) и Природоисторическия музей (съхранява над 20 млн. обекта!);
Виенската опера, открита през 1869 г. тя е едно от най-значимите музикални средища в Европа;
Зоологическата градина, разположена сред градините на двореца Шьонбрун. Тя е известна с това, че е първата зоологическа градина в света, отворена през 1752 г. като кралска менажерия;
Виена е още известна със своите кулинарни изкушения - тортите "Сахер" (
вж. информацията по-долу
), ябълковия щрудел и виенския шницел;
Още информация:
(натисни, за да разгърнеш)
скрит текст: (+) Белведере
покажи/скрий
Комплексът Белведере във Виена, имперски пищен, днес е галерия. В националната картинна галерия на Австрия днес се пазят световноизвестни колекции на живопис от епохата на модернизма. Широко представени са всички известни австрийски художници.
Комплексът се състои от две дворцови сгради – горен и долен Белведере, разделени от парк в класически стил. Горният Белведере бил построен по нареждане на принц Евгени Савойски през 1721 г. и бил предназначен за провеждане на тържествени мероприятия. Долният Белведере е по-стар и по-красив с разкошния си интериор и редица великолепни зали, фобия от различни архитекти и богатата си колекция от бронзови статуи. Дворецът Белведере се смята за един от най-красивите образци на стила барок в целия свят.
скрит текст: (+) Пратер
покажи/скрий
Световноизвестният виенски Пратер може да претендира за титлата най-стар увеселителен парк. През 1766 г. император Йозеф II отваря тогавашния ловен парк за масови посещения и той скоро става любимо място за разходки на виенчани. Предприемчиви хора бързо разполагат там въртележки, стрелбища, щандове с лакомства. През 1897 г. англичанинът Басет издига Великанското колело, което по-късно става известно като Виенско. То е с височина 65 м и диаметър 70 м. Върти се със скорост 2,7 км/ч. През 1844 г., в зората на железниците, левантинецът Емилио Калафати построява там първото влакче-въртележка. През 1896 г. в Пратера отваря врати и първото кино в Австрия. Много техници от всички краища на страната реализират там своите най-оригинални идеи.
Днес той е известен с дългия 4 км булевард, по двете страни на който са разхвърляни различни атракции, ресторанти и магазини. През парка се движи миниатюрна железница, чиято основна спирка е виенското колело Ризенрат, построено през 1897 г. Пълният оборот на колелото трае около 20 минути, а панорамата, която се открива е великолепна.
скрит текст: (+) Торта "Сахер"
покажи/скрий
Виенската „Сахер” е може би най-известната торта в света. Успехът на сладкото изкушение започва случайно, когато през 1832 г. 16-годишният стажант-готвач Франц Сахер замества болния си шеф в двора на княз Метерних. Младокът трябвало да приготви изискан десерт за важни гости на благородника. Тогава измисля произведение на кулинарното изкуство, което с времето се превръща в един от символите на Виена. Истинска популярност сладкишът придобива обаче едва след като синът на Франц – Едуард Сахер, доразвива рецептата и прибавя към нея шоколадова глазура и кайсиево сладко.
Днес във Виена се произвеждат 300 000 торти годишно. Сервират се във виенския хотел „Сахер”, продават се в хотелския магазин и се изнасят в цял свят, дори в Казахстан и Нова Зеландия. За изпичането на това количество сладкиши са необходими 1,2 милиона яйца, 80 тона захар, 70 тона шоколад, 37 тона кайсиево сладко, 25 тона масло и 30 тона брашно. В сладкарския цех в Симеринг-Виена се пекат по 1000 торти на ден, като специален човек разбива необходимите за тази цел 7500 яйца. И днес сладкишите се приготвят ръчно, а рецептата остава тайна на производителя.
снимка 1:
Дворецът Хофбург
; снимка 2:
Виенската опера
; снимка 3:
Дворецът Шьонбрун
; снимка 4:
Кертнерщрасе
; снимка 5:
Ботаническата градина
;
Забележка
(натисни, за да разгърнеш)
скрит текст: (+) Източници на информация и снимки
покажи/скрий
За текстовата част са използвани следните източници на информация:
WikiTravel
,
Wikipedia
;
Източник за снимките е
Panoramio
, посетете линковете, за да видите авторите им:
снимка 1
,
снимка 2
,
снимка 3
,
снимка 4
,
снимка 5
;
«
Последна редакция: Март 04, 2011, 22:49:15 от Администратор
»
Активен
Грешка!
Call to undefined function mysql_connect()
Обратно
Untitled Document