Основни факти Белфаст (268 хил. ж., 2009 г.) е главният град на Северна Ирландия и втори по големина на остров Ирландия (след Дъблин). Градът е разположен в подножието на верига хълмове край източния бряг на острова, в края на езерото Белфаст Лох, недалеч от устието на р. Лаган.
Белфаст тежко пострадва по време на размириците между републиканците (католици) и юнионистите (протестанти). Първите се борят за обединяването на Северна Ирландия с република Ирландия, а вторите искат запазване на статуквото и оставане на Северна Ирландия в границите на Великобритания. През последните години обаче е постигнат траен политически мир, което се отразява изключително благоприятно на града. Ярък пример за това е започнатото мащабно обновление, като това на площад Виктория в центъра на Белфаст.
Забележителности:- Катедралната църква „Сейнт Ан”, кръглата Уотърфронт Хол, комплекса „Одисей” край реката, площад Виктория и извисяващата се нагоре Объл Тауър;
- Обширният Сър Томас енд Лейди Диксън Парк на юг от града, с неговата удивителна розова градина, в която всяка година цъфтят по 20 000 цвята;
- Крещящите надписи на юнионистите и на републиканците по фасадите на къщите, преди да избелеят и изчезнат;
- Самсон и Голиат – двата подемни крана близнаци в сухия док за ремонти на корабостроителницата на Куинс Айлънд;
- Нешънъл Тръст-оунд Краун Ликър Салун на Грейт Виктория Стрийт – спомен за старата Ирландия;
- Замъка на Белфаст в Кейвхил Кънтри Парк, откъдето се откриват безкрайни гледки към Белфаст Лох и града;
- Бентът „Лаган” – огромно хидротехническо съоръжение, завършено през 1994 г. край старата митница и имащо за цел да контролира нивото на реката;
Още информация: (натисни, за да разгърнеш) На Белфаст му липсва блясъкът на дъблинските постройки в стил крал Джордж, но за сметка на това притежава внушителни викториански и едуардови здания като величествената сграда на кметството, копирана на много места в Британската империя. В града има и две красиви банкови постройки (на Нортърн Бант и на Ълстър Банк). Впечатляваща е и сградата на Съдебната палата. Белфаст е и град на парковете, сред които се отличава Ботаническата градина с нейния Палм Хаус - една от първите оранжерии от чугун в света (1840 г.).
Белфаст е новият самоуверен търговски и просветен център на Северна Ирландия и град, който бързо върви напред. Въпреки това центърът на града все още е разделен от „линии на мира”, очертани в началото на размириците в края на 60-те години на XX в. между районите на юнионистите и републиканците. Старите спомени трудно умират.
- Злощастният „Титаник” е построен в корабостроителницата на „Харланд и Уолф”, но само ирландци могат да нарекат обновения прилежащ район „Кварталът на Титаник”;
- Най-старият вестник в света е издаваният в Белфаст „Дъ Нюз Летър” – първият му брой излиза през 1737 г.;
снимка 1: Кметството; снимка 2: Площад "Донегол"; снимка 3: Куинс Юнивърсити; снимка 4: кв. Уудвейл; снимка 5: Сградата на операта;Забележка (натисни, за да разгърнеш)