Общи факти Кутна Хора (21 хил. ж., 2006 г.) е разположен в Централния Бохемски регион на Чехия. Градът е известен с богатството, което осигурявал на бохемските крале, благодарение на експлоатацията на сребърната си мина. Кутна Хора става дори седалище на кралската власт. Градът е познат на туристите и с църквата „Вси светии” – костницата в Седлец, където костите на над 40 000 жертви на чумата от XIV и XV в. се съхраняват на огромни купчини до 1870 г. Тогава един дърворезбар, нает от местните земевладелци, се залавя с ужасното хоби да използва кокалите за вътрешна украса на църквата.
Кутна Хора е основан през 1142 г. заедно с първия Цистериански манастир в Бохемия. През XIII в. германски миньори започват да добиват сребро в планинския регион, собственост на манастира. Благодарение на среброто регионът получава силен тласък на развитие и през периода XIII-XVI в. се превръща в основен конкурент на Прага в икономически, културен и политически план. През 1541 г. мината е наводнена и през следващите 200 години на войни, чума и глад градът е почти изоставен. През 1770 г. мината е окончателно затворена. През 1995 г. градският център на Кутна Хора е включен от ЮНЕСКО в списъка на Световното културно наследство.
Забележителности:- Костницата - вътре се съхраняват четири пирамиди с кости, а огромен полилей от кости виси в центъра на кораба. Гирлянди от черепи са провесени от сводовете, а дарохранителници от кости ограждат олтара, отрупан с други творби от кости;
- Италианският дворец – кралски замък и монетарница;
- Палацкехо намести (главният площад);
- Катедралата „Успение Богородично”, построена от цистерцианците;
- Двете готически кули на катедралата „Св. Варвара”, светицата покровителка на миньорите;
- Минният музей, поместен в Храдецката църква, в близост до катедралата „Св. Варвара”;
- Мините от XVI в., достигащи на дълбочина до 500 м – толкова дълбоки, че миньорите използвали кожени ленти, с които да се плъзнат долу, за да работят;
- Частните покои и кралската зала за аудиенции на Вацлав IV;
- Готическата църква „Св. Яков”, с нейната 83-метрова камбанария;
- Концертните прояви на дървения амфитеатър в долината, изнасяни от април до септември;
Още информация: (натисни, за да разгърнеш) Американският долар носи името на сребърния „толар” от Кутна Хора.
снимка 1: Изглед към Кутна Хора; снимка 2: Из улиците на града; снимка 3: Редица от статуи по алеята към "Св. Варвара" ; снимка 4: Катедралата "Св. Варвара"; снимка 5: Италианският дворец;Забележка (натисни, за да разгърнеш)