Общи факти Град Мадан е планинско селище с население около 6500-7500 души, разположено в Родопите, на 30 км от град Смолян и 120 км южно от град Пловдив.
Мадан е създаден през 1953 г. с идеята да се превърне в център на рудодобива в Южна България. Като селище е познат още през древността. Старото му име е Крушово, а сегашното название идва от персийската дума „маден”, което означава руда. Преданието разказва, че още преди 200-300 години тук е имало силно развита примитивна промишленост. Край бреговете на Арда и притоците й в региона е имало около 150 работилници и ковачници, в които се произвеждали различни изделия – от ковашки клинци до мелнички за кафе и оръжия. Те се продавали из цялата турска империя.
В този край оловно-цинкова руда се е добивала още през 5-4 век преди новата ера. По време на римското владичество в мините са работили роби от Египет. След Балканската война, когато селището излиза от пределите на Турция, рудодобивната дейност се разширява. Тук работят немци и руснаци, които по-късно поставят началото на ГОРУБСО. От 7 рудника в момента се експлоатират само два – „Петровица” и „Крушов дол”. Те са взети на концесия от руско-турския консорциум „Родопи инвестмънт”. Основната част от населението на Мадан са българомохамедани.
снимка 1: Изглед от Мадан; снимка 2: Центърът; снимка 3: Централната джамия; снимка 4: Читалището; снимка 5: р.Горна Арда;Забележка (натисни, за да разгърнеш)