Общи факти Нюрнберг (504 хил. ж., 2009 г.) е разположен в северната част на провинция Бавария, на брега на р. Пегниц и канала Рейн-Майн-Дунав. Името на града често се свързва с нацисткия режим на управление в Германия и съдебните процеси след това. Заради важното положение, което заема в рамките на Свещената римска империя - Великият германски „Райх”, и културната му значимост като център на германския ренесанс през XV и XVI в., той подклажда амбициите на Хитлер.
Нюрнберг плаща тежка дан - по време на Втората световна война той е бомбардиран и средновековният център до голяма степен е разрушен от въздушните нападения през 1945 г. Все пак голяма част от пострадалата стара част е реставрирана много добре, с което е изминат дългият път на възстановяване на романтичния характер на града.
Забележителности:- Нюрнбергската съдебна палата на улица Фюртерщрасе, където след Втората световна война се провеждат процесите срещу нацистките военнопрестъпници;
- Местния деликатес „Лебкухен” (джинджифилово хлебче) - може да се купи от малките хлебарници наред с качествения „Елизенлебкухен”;
- Къщата на Албрехт Дюрер, където майсторът живее и твори от 1509 до 1528 г., сега превърната в музей;
- Златния нюрнбергски пръстен в украсената желязна ограда край Шьонер Брунен - поверието гласи, че ако той се завърти три пъти, желанията се сбъдват;
- Църквата „Фрауенкирхе”;
- Пространството за сборища на нацистката партия - обширна открита зона с монументална архитектура от Третия райх;
Още информация: (натисни, за да разгърнеш) Готическата „Св. Лоренц” е една от най-значимите сгради в Нюрнберг и една от красивите му църкви. Над града се извисяват три замъка, сред които с великолепието си се отличава „Кайзербург”. Хауптмаркт е живописният централен пазарен площад, на който се намира много фотографираният „Шьонер Брунен” (Красивия извор) от XIV в. - понастоящем копие (оригиналът може да се види в близкия Германски национален музей). Тук са и каменните домове на търговците и облицованите с дърво къщи на занаятчиите.
На речния бряг се намира болницата „Свети дух” от XIV в. - бивша колония за болни от чума. В средновековното гробище (Йоханисфридхоф) има много интересни паметници и гробове, включително този на Албрехт Дюрер (починал през 1528 г.) - блестящият създател на старинни гравюри. Южната част на стария град (Лоренцер Зайте) граничи с р. Пегниц, както и с дългите градски стени с множество кули. Това е основната търговска зона. На средновековното пазарно място до стените сега се продават изделията на занаятчиите. Извън тях се намира шумният модерен град.
- Ужасното средновековно средство за мъчение, известно под името „Желязната дева" (метален сандък с шипове отвътре), всъщност е измислено в Нюрнберг през 1793 г.
- На 7 декември 1835 г. е открита първата германска пътническа жп линия, свързваща Фюрт с Нюрнберг.
снимка 1 и 2: Изгледи от Нюрнберг; снимка 3: Откритият пазар; снимка 4: Св. Елизабет с Бялата кула; снимка 5: замъкът „Кайзербург”;Забележка (натисни, за да разгърнеш)